Warsztaty w politechnice Warszawskiej

25-osobowa grupa uczestników projektu “Dobre kwalifikacje drogą do sukcesu uczniów i uczennic z terenu powiatu wyszkowskiego” wzięła udział w warsztatach na temat „Otrzymywanie i właściwości wybranych związków organicznych” na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej.

Podczas samodzielnie przeprowadzanych ćwiczeń laboratoryjnych uczniowie otrzymywali określone związki organiczne oraz badali ich właściwości. Następnie metodą chromatografii cienkowarstwowej  dokonywali analizy mieszaniny reakcyjnej. Z ogromnym zaangażowaniem wykonywali  swoje zadania, precyzyjnie posługując się sprzętem i szkłem laboratoryjnym. Z zaciekawieniem słuchali uwag  i wskazówek  udzielanych przez prowadzących zajęcia, pracowników naukowych uczelni. Dużo emocji wzbudzała interpretacja otrzymanych wyników podczas oglądania płytek chromatograficznych pod lampą UV. Młodzież z dumą porównywała efekty swojej pracy. Te niecodzienne zajęcia zapewne długo będą pamiętać. A być może niektórzy z nich w przyszłości, będą wykonywać podobne ćwiczenia już jako studenci PW.

Kolejnym doświadczeniem był serwowany przez kelnerów obiad w restauracji Moonsfera na dachu Centrum Olimpijskiego.  Tu poza przepysznymi daniami uczniowie mogli porozmawiać ze znakomitością świata gastronomicznego, a zarazem właścicielem owej  Restauracji – panem Jarkiem Uścińskim. A przecież, bagatela, uczestnikami tego wyjazdu byli uczniowie klas gastronomicznych. Zatem słowa pana Jarka trafiały na dobry grunt. Od niego też, poza licznymi ciekawostkami młodzież otrzymała zaproszenie na staże i do pracy w tej niezwykłej Restauracji.Warto wiedzieć, że Pan Jarek gotował między innymi dla:

• Tiny Turner,
  • Bruce Willisa,
  • koronowanych głów świata,
  • wielokrotnie dla Prezydenta RP i jego Gości,
  • najlepszych polskich sportowców

No i przysłowiową wisienką na torcie było wspólne zdjęcia z panią Anitą Włodarczyk – mistrzynią olimpijską, świata i Europy w rzucie młotem , która w tym czasie również korzystała z usług tej restauracji. To był naprawdę udany dzień.