Aktualności › Nauczyciele ze „Skłodowskiej” na job-shadowing we Włoszech

Nauczyciele ze „Skłodowskiej” podnosząc swoje kwalifikacje uczestniczą w programie stażowym job-shadowing „ Sukces szkoły poprzez mobilność nauczycieli ” w dwóch działaniach:

Job Shadowing- poznawanie pracy na danym stanowisku poprzez obserwacje ( Maria Czestkowska, Ewa Omelianowicz, Urszula Sawin, Jacek Pyt),

Teaching assignment- prowadzenie zajęć dydaktycznych i praca w szkole zagranicznej( Agnieszka Motyka, Ewelina Sieńkowska)

Nauczyciele realizują staż w formie obserwacji zajęć lekcyjnych w Instituto Istruzione Superiore „Sansi-Leonardi-Volta” w urokliwym miasteczku Spoleto. Jest to Zespół Szkół w skład, którego wchodzą Licea Ogólnokształcące o różnych profilach znajdujące się na terenie całego miasta.

Od poniedziałku nauczyciele uczestniczą w zajęciach w następujących szkołach:

Liceo Linguistico- Jacek Pyt

Liceo delle Scienze Umane- Urszula Salwin

Liceo Scientifico- Ewelina Sieńkowska, Ewa Omelianowicz, Maria Czestkowska,

Liceo Artistico- Agnieszka Motyka.

Uczestnicy stażu obserwują zajęcia zgodnie ze swoim profilem nauczania: blok przedmiotów matematyczno - fizycznych, biologiczno - chemicznych, artystyczno - graficznych i humanistycznych. Dzień zajęć w szkole obejmuje 6 godz. lekcyjnych z jedną 10 minutową przerwą, gdzie uczniowie pozostają w klasie a zmienia się nauczyciel prowadzący zajęcia.

Nauczyciele realizujący Teaching Assignment oprócz obserwacji prowadzą również zajęcia w języku angielskim. Podczas tych zajęć młodzież bardzo chętnie i z zaangażowaniem uczestniczy w procesie nauczania. Zajęcia odbywają się z korzyścią dla uczniów, ponieważ ćwiczą konwersację w języku angielskim. Podczas lekcji polscy nauczyciele i włoska młodzież rozmawiają na temat różnic w systemie edukacji w ich krajach. Nauczyciele uczestniczący w Job-shadowing podczas obserwacji poznają metody pracy, sposób oceniania oraz interakcję uczeń-nauczyciel.

Wizyta w Spoleto to również świetna okazja do poznania zabytków miasta i okolic oraz kultury włoskiej. Nauczyciele odwiedzili m.in. Asyż, Watykan i wzgórze Montelucko z małym klasztorem św. Franciszka. Po Spoleto oprowadzali nauczycieli uczniowie Liceo Linguistico przedstawiając najważniejsze fakty z historii miasta i jego zabytków w języku angielskim.

Pozdrawiamy! Saluti!

Opracowanie: Agnieszka Motyka, Ewelina Sieńkowska