Aktualności › Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL
16 listopada uczniowie klas I LOP i II LOP pod opieką nauczycieli: Eweliny Błachno, Marzeny Strzemiecznej i Jacka Niewiadomskiego zwiedzali Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL na ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

Oto relacja jednej z uczestniczek wycieczki Patrycji Torbińskiej z klasy II LOP
     „Więzienie na Rakowieckiej pełniło funkcję głównego więzienia politycznego od roku 1945 i przez cały okres stalinowski. Byli w nim przetrzymywani najważniejsi członkowie podziemia niepodległościowego, m.in.: gen. August Fieldorf ps. Nil, ppłk. Łukasz Ciepliński ps. Pług, mjr. Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszko, mjr. Hieronim Dekutowski ps. Zapora, rtm. Witold Pilecki ps. Witold. Poza wojskowymi więziono na Mokotowie również cywili i przedstawicieli kościoła katolickiego.
Więzienie na Mokotowie było miejscem odosobnienia, kaźni i ukrywanych zabójstw. Nie bez powodu nazywane jest Golgotą Narodu Polskiego. Na terenie więzienia wykonano ponad 350 wyroków śmierci, a liczba osób zakatowanych w trakcie śledztwa pozostaje nieznana. Muzeum pokazuje historię oporu narodu polskiego przeciwko totalitarnemu systemowi po roku 1956. Jako goście muzeum zostaliśmy przeprowadzeni przez historię PRL, poznając nie tylko najważniejsze wydarzenia, ale przede wszystkim historię ludzi, którzy w imię wyższych wartości i miłości ojczyzny poświęcili całe swoje życie w walce z okrutnym ustrojem. W muzeum można poznać historię osób, które do dzisiaj żyją zapomniani przez historię pomimo swoich ogromnych zasług dla kraju. Samo miejsce i świadomość cierpienia jakiego doznali ówcześni więźniowie skłania do refleksji na temat polskiego patriotyzmu i współczesnej historii Polski.”