Aktualności › Wizyta monitorująca zagraniczny staż w Spoleto

Podczas pobytu uczniów Zespołu Szkól Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie w  Spoleto na zagranicznej praktyce realizowanej w ramach Projektu „Skłodowska w  Wyszkowie liderem europejskiej mobilności uczniów i nauczycieli” odbyła się wizyta monitorująca. Na wizytę do Włoch w dniach 15.03 2017 r. – 19.03.2017 r.  przyjechali Dyrektor szkoły – Pan Marian Popławski i Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego – Pan Adam Mróz. Celem wizyty  było sprawdzenie przebiegu praktyki zagranicznej, ocena stopnia poprawności i zgodności realizacji programu stażu jak również ocena przyrostu kompetencji  szczególnie zawodowych i językowych praktykantów.

Pierwsze spotkanie z młodzieżą odbyło się podczas powitania tuż po przybyciu do Spoleto. Pomimo zmęczenia po podróży Pan Dyrektor i Pan Wicestarosta odbył ze stażystami krótką rozmowę o samopoczuciu zagranicą.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z dyrektorem organizacji przyjmującej – Panią Simonettą Rella, koordynatorem - p. Ewą Markowską i tutorem - p. Beatą Watrak. Na początku spotkania Pan Wicestarosta Adam Mróz wyraził zadowolenie z jakości długoletniej współpracy z włoskim partnerem oraz wspomniał o szansie jaką daje europejska mobilność uczniów. Podkreślił również jak istotna jest współpraca z tak solidnym partnerem o wieloletnim doświadczeniu w organizacji staży zagranicznych. W dalszej części spotkania omówiono przebieg organizacji stażu oraz dokonano wstępnej oceny wzrostu kompetencji zawodowych stażystów. Po spotkaniu wraz z Panią Ewą Markowską i kierownikiem wyjazdu panią Agnieszką Motyką goście odwiedzili wszystkie miejsca stażu – Hotel Clitunno, Hotel Charlston, Hotel Dei Duchi, Hotel Europa, Ostello Villa Redenta, Publi 2M, Lartigrafika, Vi Viaggi, Azzurra Societa Cooperative Sociale. Podczas spotkań z włoskimi pracodawcami Dyrektor Szkoły i Wicestarosta uzyskali informacje o zaangażowaniu uczniów przy wykonywaniu zadań zawodowych. Włoscy pracodawcy wypowiedzieli się o naszych uczniach z wielkim uznaniem, podkreślając ich wysokie kompetencje zawodowe.

Oceny przyrostu kompetencji językowych Dyrektor wraz z Wicestarostą dokonali podczas obserwacji lekcji podstawowego kursu języka włoskiego, gdzie poznali zaangażowanie uczniów w naukę tego języka i ich umiejętności posługiwania się nim – słownictwo, prowadzenie dialogów z lektorem. Goście zaobserwowali iż uczniowie nie mają problemów z komunikacją z włoskimi pracodawcami, w miejscu zamieszkania oraz kontaktach z włoskimi  pracownikami organizacji partnerskiej.

Podczas spotkania ewaluacyjnego uczniowie przedstawili zalety zagranicznych praktyk, wyrazili zadowolenia z udziału w tego typu działaniu oraz wymieniali pomysły, które można wprowadzić w przyszłości w celu podniesienia jakości prowadzonych staży. Dyrektor Szkoły i Wicestarosta dokonali kontroli Dzienniczków Praktyk oraz przedstawili wskazówki do jeszcze efektywniejszego wypełniania dokumentacji zagranicznej praktyki zawodowej.

Program kulturowy jest również istotnym elementem zagranicznej praktyki. Wspólne spacery zabytkowymi uliczkami miasta były okazją do wymiany ciekawostek historycznych na temat Spoleto i okolic. W sobotę 18.03.2017 r. wszyscy udaliśmy się na wycieczkę do Rzymu i Watykanu, gdzie zwiedziliśmy najważniejsze zabytki, m.in. Koloseum, Fontannę di Trevi, Panteon, Plac Hiszpański oraz Bazylikę św. Piotra.

Po wyczerpującym pełnym wrażeń dniu nastąpiło całościowe podsumowanie wizyty monitorującej oraz pożegnanie z uczniami. W niedzielę Pan Dyrektor i pan Wicestarosta udali się w drogę powrotną do Polski.