Aktualności › Wizyta Monitorująca w Spoleto

Kolejna grupa młodzieży z Zespołu Szkól Nr 1 im. Marii Skłodowskiej–Curie w Wyszkowie odbywa staż zawodowy w Spoleto we Włoszech w ramach Projektu „Zagraniczna praktyka miejscem doskonalenia zawodowego i samorealizacji”. Są to uczniowie klas trzecich Technikum Budowlanego
i Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych.

W dniach 18.05.2016r – 21. 05.2016r odbyła się zgodnie z założeniami projektowymi wizyta monitorująca dyrektora szkoły – Pana Mariana Popławskiego. Głównym celem wizyty było zapewnienie jak najefektywniejszego przebiegu praktyki zagranicznej, ocena stopnia poprawności i zgodności realizacji programu stażu jak również ocena przyrostu kompetencji  szczególnie zawodowych i językowych praktykantów.

Pierwszym punktem wizyty monitorującej było spotkanie dyrektora szkoły ze stażystami, podczas którego padły pierwsze pytania o samopoczucie zagranicą. W biurze włoskiego partnera projektu odbyło się spotkanie z dyrektorem organizacji przyjmującej – Simonettą Rella, koordynatorem (p. Ewą Markowską)
i tutorem (p. Beatą Watrak). W trakcie spotkania przeanalizowano zgodność organizacji stażu oraz dokonano oceny dotychczasowego pobytu uczniów ze Skłodowskiej. W celu oceny kompetencji zawodowych uczniów dyrektor szkoły wraz włoskim koordynatorem projektu, p. Ewą Markowską i kierownikiem wyjazdu odwiedził wszystkie miejsca stażu – przedsiębiorstwo budowlane I’ELITE, przedsiębiorstwa z zakresu cyfrowych procesów graficznych – Fotomania, L. Artigrafica, Publiduem, Paoluzi i Azzurra Societa Cooperative Sociale. Podczas spotkań z włoskimi pracodawcami i uczniami w miejscu pracy zaprezentowane były ich umiejętności zawodowe, z podkreśleniem zaangażowania uczniów przy wykonywaniu zadań zawodowych oraz kulturą bycia. Wszyscy włoscy pracodawcy wypowiedzieli się o naszych uczniach z wielkim uznaniem, podkreślając ich  kompetencje zawodowe.

Oceny przyrostu kompetencji językowych,  szczególnie w zakresie języka angielskiego  dyrektor szkoły dokonał podczas wizyty
z dyrektorem instytucji przyjmującej i wizyt w miejscach pracy. Uczniowie nie mają problemów
z komunikacją z włoskimi pracodawcami, w miejscu zamieszkania, kontaktach z włoskimi  pracownikami organizacji partnerskiej. Podczas lekcji podstawowego kursu języka włoskiego dyrektor szkoły poznał zaangażowanie uczniów w naukę tego języka i ich umiejętności językowe – słownictwo, prowadzenie dialogów z lektorem oraz rozwiązywanie zadań gramatycznych.

W trakcie spotkania ewaluacyjnego uczniowie przedstawili mocne strony włoskich praktyk, dokonali oceny stopnia zadowolenia z udziału w tego typu działaniu oraz wskazali pomysły, które można wprowadzić w przyszłości w celu podniesienia jeszcze wyższych efektów prowadzonych staży. Dyrektor szkoły dokonał podsumowania z odbytych wizyt w miejscach pracy, miejscu zamieszkania, dziękując uczniom za prezentowane przez nich zawodowe zaangażowanie, kulturę i wspaniałą integrację w grupie. Nieodzownym elementem praktyk zawodowych jest prowadzenie dokumentacji z jej przebiegu.  Pan Marian Popławski dokonał kontroli Dzienniczków Praktyk oraz zaprezentował uczniom dobre strony prowadzonej, a także przedstawił wskazówki do jeszcze efektywniejszego wypełniania dokumentacji zagranicznej praktyki zawodowej.

Zagraniczna praktyka to także realizacja programu kulturowego. Dyrektor szkoły wraz ze stażystami i polskimi opiekunami w czasie wolnym od pracy odbył piesze wędrówki szlakami turystycznymi Spoleto. W sobotę, dzień wolny od pracy wszyscy udaliśmy się na wycieczkę do San Benedetto del Tronto nad Morze Adriatyckie, gdzie nie tylko odbyło się plażowanie i kąpiel w wodach Adriatyku, ale także poznanie architektury i życia mieszkańców miejscowości turystyczno – wypoczynkowej.

W godzinach wieczornych 21 maja 2016r nastąpiło całościowe podsumowanie wizyty monitorującej
i pożegnanie z uczniami odbywającymi włoskie praktyki zawodowe. Następnego dnia, czyli 22.05.2016r dyrektor szkoły zakończył wizytę monitorującą udając się w podróż do kraju.

Więcej zdjęć w galerii.