Aktualności › MĄDRE ŻYWIENIE - ZDROWE POKOLENIE

Nasza szkoła w roku szkolnym 2013/2014 bierze udział w ogólnopolskim projekcie badawczo- edukacyjnym, skierowanym do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którego celem jest promowanie racjonalnego odżywiania i zdrowego stylu życia wŚród młodzieży oraz wsparcie wychowawców w edukacji prozdrowotnej uczniów pt. „MĄDRE ŻYWIENIE, ZDROWE POKOLENIE”. Organizatorem programu jest Polskie Towarzystwo Dietetyki w Warszawie.

W dniach 28 i 29.11.2013 r.  zrealizowano 10 lekcji na temat zasad prawidłowego żywienia młodzieży według scenariuszy przygotowanych przez PTD.

Edukacja żywieniowa była przeprowadzona przez 2 dietetyków PTD współpracujących z projektem- Agnieszkę Giżyńską oraz Justynę Florczak w  następujących klasach II LOP, II LOM, III TB, I LOM, I LOS, II LOS, I LOP, II TCG x 2 , II TOT. Następnie 29.11.2013 r . w/w dietetyczki przeprowadziły wŚród wczeŚniej zgłoszonych chętnych 76 uczniów z kl. II ( II TOT, II LOP, II TCG, II TB, II TG) ankiety oceny sposobu żywienia oraz wykonały dla nich  pomiary antropometryczne obejmujące : masę ciała, wzrost, obwody talii, bioder i ramienia. Każdy uczeń biorący udział w badaniu posiadał wczeŚniej podpisaną pisemną zgodę rodziców na badania.

Podczas całego roku szkolnego 2013/2014 w ramach projektu, w naszej szkole będą prowadzone lekcje na godzinach z wychowawcą na temat zdrowego stylu życia i kreatywnego myŚlenia według inspirujących scenariuszy lekcji przygotowanych przez PTD.
Nasi uczniowie wykazali bardzo duże zainteresowanie w zakresie znaczenia prawidłowego żywienia i aktywnoŚci fizycznej w profilaktyce chorób żywieniowo zależnych. Bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez naszych goŚci z PTD.

Wszystkie badania prowadzone w ramach projektu prowadzone były anonimowo, a dane ucznia są zakodowane. W przypadku wskaźników odbiegających od wartoŚci referencyjnych będzie możliwoŚć skorzystania z bezpłatnej konsultacji dietetycznej w szkole, prowadzonej przez PTD . Zakodowana lista uczniów, którym zaoferowana zostanie pomoc dietetyka będzie przekazana dyrektorowi szkoły i koordynatorowi projektu w szkole.

Koordynatorem projektu „ Madre żywienie, zdrowe pokolenie” w naszej szkole jest Agnieszka Szczęsna- nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych.