Aktualności › Klimat to temat! - program edukacyjny realizowany zdalnie

Klimat to temat! - program edukacyjny dotyczący zmiany klimatu i wyzwań globalnych dla wszystkich szkół z całej Polski, realizowany jest  przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.  Jest  to program podejmujący aktualne zagadnienia związane z bliskimi nam wszystkim zjawiskami i wydarzeniami. Ma na celu przybliżenie konsekwencji zmiany klimatu na świecie i w naszym najbliższym otoczeniu oraz możliwości osobistego wpływu na ich ograniczenie lub łagodzenie w perspektywie lokalnej i globalnej. Program stanowi zaproszenie do rozmowy na temat zmiany klimatu z różnych perspektyw i dla różnych odbiorców: m.in. społeczności szkolnych i lokalnych.

Z tej okazji uczniowie i uczennice  przeprowadzają projekty uczniowskie kształtując obywatelskie postawy, kształtując swoje umiejętności organizacyjne i komunikacyjne. Program pomaga szkołom, uczniom i nauczycielom kontaktować się i dzielić pomysłami na realizację oraz relacjami z działań. Wszyscy możemy działać na rzecz pozytywnych zmian globalnych!

W Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie program realizowany jest przez uczennice z klasy II LOL - Aleksandrę Solmińską, Weronikę Motyczyńską i Martynę Smagę pod kierunkiem nauczyciela geografii - Bożeny Pikora.

Wartość edukacyjna geografii jako przedmiotu szkolnego wynika z integrowania wiedzy ucznia o środowisku przyrodniczym z wiedzą społeczno-ekonomiczną i humanistyczną. Geografia szkolna  umożliwia uczniom rozumienie współczesnego świata, w tym dostrzeganie powiązań regionalnych i globalnych. Wyjaśnia dynamiczne przemiany gospodarcze i społeczne oraz uczy  rozumienia  przyczyn i skutków tych zjawisk i procesów. Geografia prowadzi także  do zdobywania i pogłębiania przez ucznia wiedzy użytecznej w połączeniu z kształtowaniem umiejętności przydatnych w życiu codziennym.

Uczennice swoją grupę projektową nazwały” SMS - KLIMAT” - nazwa została utworzona od pierwszych liter nazwisk. Do programu zgłosiło się 37 szkół z Polski. Aktywnie w programie uczestniczy 7 szkół, w tym nasza szkoła. Dziewczyny wykonują mini - zadania proponowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz przygotowują swoje mini projekty związane z klimatem. Efekty pracy naszych uczennic są prezentowane na Padlecie . Zachęcamy do zapoznania się z pomysłami Oli, Weroniki i Martyny - https://globalna.padlet.org/1/KTT2020

Program kończy się z dniem 31 maja 2020r. Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych, drogą online odbędzie się 10 czerwca w godzinach 10:00-17:00. Tegoroczny, wyjątkowy OPPM online będzie świętem uczniów, uczennic, nauczycieli, nauczycielek – wszystkich tych osób, które mimo trudnych warunków szukają pomysłów i inspiracji do ciekawego, aktywnego i angażującego uczenia się.
Uczennicom gratulujemy chęci do dodatkowej pracy, nieszablonowych pomysłów, zdobywania nowych doświadczeń.

Opracowała : Bożena Pikora