Aktualności › Uczniowie ze Skłodowskiej realizowali projekt Erasmus+ w Turcji

W dniach 04-08 marca 2020 roku sześciu uczniów ze Skłodowskiej wraz z opiekunami wyjechali do Turcji w ramach projektu Pupils teach Pupils w programie Erasmus+. Było to już piąte spotkanie projektowe, czyli działanie C5 – Turcja. Razem z  uczestnikami  z Holandii, Rumunii, Hiszpanii  i  Niemiec mieliśmy okazję odwiedzić ten tajemniczy kraj. Tureccy beneficjenci  zorganizowali piękną ceremonię otwarcia,  która  rozpoczęła się od hymnu państwowego, gdyż tego dnia w całej Turcji był dzień żałoby narodowej . Następnie wszyscy uczestnicy projektu przenieśli się do budynku szkoły, gdzie odbyły się lekcje przygotowane przez uczniów. Po zajęciach  przeprowadzonych przez zespoły z Niemiec i Turcji był czas na  zwiedzanie  miasta. Zobaczyliśmy  miasto Konya w całej swej okazałości.

Konya to dawna stolica sułtanatu Seldżuków pełna dzieł sztuki tureckiej i islamskiej. Najważniejszy punkt zwiedzania to Muzeum Mevlany, zlokalizowane koło meczetu zbudowanego przez wielkiego Sinana za panowania Sułtana Selima II w XVI wieku. Budynek ten zamieszkiwał niegdyś Mevlana, Rumi, założyciel Zakonu Tańczących Derwiszy. Co roku od 10 do 12 grudnia odbywają się w Konyi uroczystości ku czci Rumiego. Centrum miasta zajmuje Alaettin Tepesi – wzgórze z seldżuckimi budowlami. W czasach Cesarstwa Bizantyńskiego miasto było ważnym centrum handlowym, gdyż przecinały się tu szlaki wiodące do Konstantynopola, Cezarei Pontyjskiej, Armenii, Syrii i Mezopotamii. Obecnie Konya liczy ponad dwa miliony mieszkańców i zadziwia swoim urokiem i gościnnością.
Uczniowie tradycyjnie już zostali zakwaterowani w host rodzinach. Mieli wyjątkową okazję poznać życie codzienne w rodzinie tureckiej. Była to też lekcja tolerancji dla młodzieży ze wszystkich krajów, możliwość poznania kultury i sztuki islamu a także sposobów spędzania czasu wolnego przez turecką młodzież.

ZDJĘCIA W GALERII

Podczas mobilności C5 w Turcji nasi uczniowie prezentowali  umiejętności dydaktyczne i językowe, prowadzili lekcję historii, pod tutyłem Discover Poland. Polska lekcja została przyjęta  entuzjastycznie, treści zaprezentowane były w sposób interesujący dla wszystkich uczestników. Zwycięzcy  zmagań z wiedzy o Polsce zostali nagrodzeni pierniczkami, które upiekli uczniowie ZS Nr1, i elegancko zapakowane  w woreczkach z logo projektu PtP i logo ZS Nr 1 w Wyszkowie.  Tego samego dnia, kiedy  emocje po lekcji opadły, odwiedziliśmy Centrum Nauki w Konyi. Jest to nowoczesna placówka podobna do naszego Centrum Nauki Kopernik, która wywołała duże zainteresowanie wśród zwiedzających.

Ważną częścią programu były też spotkanie koordynatorów, na których omawiano bieżące sprawy projektu a także omawiano dotychczasowe rezultaty i plany na najbliższe spotkanie, które odbędzie się już w czerwcu, w Holandii.
Nasi uczniowie byli zachwyceni Turcją i całym pobytem, oto ich wrażenia:

Julia; „uczestniczyłam w projekcie „Pupils teach pupils” dzięki któremu spędziłam kilka cudownych dni poznając nowa kulturę, nowych wspaniałych ludzi ale i dowiadując się dużo interesujących rzeczy na lekcjach prowadzonych przez moich kolegów i koleżanki. Miałam okazję zamieszkać ze wspaniała rodzina która przyjęła mnie i traktowała jak członka rodziny. Ten projekt dał mi możliwość rozwinięcia jak i polepszenia moich umiejętności w języku angielskim. Czas, który spędziłam podczas tego projektu jest najlepszym czasem, zarówno jak i ludzie których tam poznałam. Wszystkie wspomnienia i zawarte przyjaźnie będą ze mną na zawsze i jestem bardzo szczęśliwa, ze dostałam taka szanse”.

Wiktoria; niedawno brałam udział w projekcie „Pupils teach pupils”. Spędziłam w Turcji 3 dni i mogę powiedzieć ze były to najlepiej spędzone dni w moim życiu. Kiedy myślę teraz o całym wyjeździe mam wrażenie ze był to tylko piękny sen. Pobyt w Turcji nie tylko pomógł mi przełamać barierę językową ale poznałam wielu cudownych, życzliwych ludzi oraz kulturę innego kraju. Dzięki temu doświadczeniu mogę stwierdzić, ze warto podróżować po świecie i być otwartym na obce kultury. Moim zdaniem przydatne były lekcje przygotowane przez uczniów z innych krajów, które pomogły w integracji z rówieśnikami różnych narodowości. Podsumowując jestem bardzo szczęśliwa, że miałam możliwość wzięcia udziału w projekcie ponieważ  mam teraz nie tylko nowych przyjaciół ale i kochającą się rodzinę o której NIGDY nie zapomnę.

Natalia;  ostatnio miałam możliwość uczestniczyć w projekcie "Pupils teach pupils". Podróż do Turcji minęła mi bardzo szybko oraz przyjemnie. Miałam okazję podziwiać piękne widoki zapierające dech w piersiach. Jeżeli chodzi o sam pobyt w Konya mogę stwierdzić iż jest to miejsce z klimatem. Poznałam cudownych ludzi, których zapamiętam na bardzo długo. Dzięki nim poznałam Tureckie zwyczaje, mogłam posmakować  narodowych potraw oraz bardziej zagłębić się w tamtejszą kulturę. Na wyjeździe zdecydowanie udało mi się przełamać barierę językową i przy okazji się podszkolić.
Moim zdaniem, każdy kto ma okazję wziąć udział w projekcie bez wahania powinien tę szansę wykorzystać.
W podobnym tonie wypowiedzieli się wszyscy uczestnicy działania C5 – Turcja.

Mobilność  w Turcji była niezwykle ciekawym spotkaniem międzynarodowej społeczności uczniowskiej. To piąty już z kolei kraj, który z powodzeniem przyjął uczestników projektu Pupils teach Pupils.  Przepiękne widoki, oryginalna kultura, sympatyczni ludzie świetnie komunikujący się w języku angielskim i niezwykła  gościnność to atuty tureckiego spotkania. Przed nami jeszcze tylko jedna  mobilność i jednocześnie podsumowanie projektu w Holandii.