Aktualności › CZYSTE MAZOWIECKIE TO NASZA WSPÓLNA SPRAWA

20 listopada w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie zapisał się w kartach jej historii jako dzień promowania postaw i działań proekologicznych. Społeczność szkolna gościła Mazowiecką Kurator Oświaty p. Aurelię Michałowską, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej p. Kamilę Mokrzycką oraz przedstawiciela wojewody mazowieckiego p. Annę Kaszuba w ramach podsumowania edukacyjnego programu ekologicznego „Czyste mazowieckie”.  Przedstawiciele wszystkich szkół średnich powiatu wyszkowskiego uczestniczyli w prezentacji -  z użyciem różnych środków przekazu -  problemu jakości powietrza atmosferycznego. Uczniowie z tych placówek wzięła udział w Powiatowym Konkursie „Czyste mazowieckie” zorganizowanym i przeprowadzonym przez p. Bożenę Pikora i p. Marzenę Getka. Powiatowym zwyciezcą została Agata Biedrzycka z Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie.
W Skłodowskiej odbyło się szereg inicjatyw mających na celu propagowanie idei ochrony powietrza atmosferycznego, w które zaangażowała się młodzież pod kierunkiem nauczycieli geografii p. Bożeny Pikory i p. Marzeny Getka oraz opiekunów Samorządu Uczniowskiego – p. Eweliny Błachno, p. Marianny Popławskiej, p. Katarzyny Sawickiej i p.Sylwii Wojciechowskiej.

Klasy społeczno-przyrodnicze wzięły udział w pokazowej lekcji z licznymi eksperymentami dot. właściwości powietrza atmosferycznego, przeprowadzonej w sali gimnastycznej przez naukowca z Krakowa p. Michała Kudę. Niebieski kolor symbolizujący powietrze atmosferyczne  – dominował w strojach zarówno uczniów jak i nauczycieli. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego - pod kierunkiem opiekunów - wraz zaproszonymi gośćmi wzięli udział w akcji sadzenia drzew  w przyszkolnym ogródku sportowo-rekreacyjnym. Finalnym punktem  programu ekologicznego był przemarsz ulicami Wyszkowa uczniów Skłodowskiej z przygotowanymi wcześniej plakatami, na których umieszczone były treści nawiązujące do potrzeby ochrony powietrza atmosferycznego. Plakaty zostały wykorzystane również - w formie wystawy – jako istotny element dekoracji sali gimnastycznej w tym dniu, przygotowanej przez wychowawców świetlicy – p. Sylwię Wojciechowską i p. Zofię Wóltańską. Akcją przygotowania plakatów oraz koordynowaniem przemarszu młodzieży z Zespołu Szkół Nr 1 do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego kierowały nauczycielki geografii – p. Bożena Pikora i p. Marzena Getka.